İade ve İptal

İade koşulları nelerdir?

İade edeceğiniz ürüne ilişkin web sayfamızda yeralan iletişim bilgileri doğrultusunda bizimle irtibata geçmeniz ve bildirimde bulunmanız gerekmektedir. İade bildiriminde bulunulmadan gönderilen ürünler müşteriye geri gönderilecektir.

Ürünlerin kutusu üzerindeki  ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan etiketlerin yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında iade talepleri kabul edilmemektedir.

Eğer ürünün hediyesi ve aksesuarları varsa tüm bunlarla beraber hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

İptal koşulları nelerdir?

Değerli müşterilerimiz yanlış verdiğiniz veya vazgeçtiğiniz siparişlerinizi iptal ettirebilirsiniz. İptal ettirme işleminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için lütfen telefon numaramızı kullanarak irtibata geçiniz. Mail ile irtibatlarda geçikmeler yaşanmaktadır. Bazen yoğunluktan mailler geç kontrol edilmektedir. Ürünün kargoya verilmiş olma ihtimali ortaya çıkmaktadır. İptal işlemlerinde ürün kargoya verilmemişse ücretin tamamı işlemi gerçekleştirdiğiniz yöntemle iade edilir. Ürün kargoya verilmişse kargo ücreti veya ücretleri kesilerek iadesi yapılır.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Siparişinizi verdikten 1 saat sonraya kadar telefon yoluyla bizlere ulaştığınız takdirde siparişiniz iptal edilebilir.

Tel: 0212 243 53 09

Ürünümü nasıl İade edebilirim?

Ürününüzü fatura veya irsaliye makbuzunu ekleyerek kargo ile aşağıda belirtilen adresimize ücretsiz olarak gönderiniz.

Alıcı Adı: Platinsai Metal Kozmatik Gıda Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

Adres: Firuzağa Mh.Cezayır Çıkmazı Sk. No:4 Daire:6 Beyoğlu, İstanbul

İade ücretimi ne zaman geri alabilirim?

Ücret iadesini talep ettiğiniz ürününüzün, tarafımıza ulaştıktan sonra inceleme birimi tarafından iade şartlarına uygunluğu kontrol edilir. İade talebiniz faturanız veya irsaliye makbuzunuz ile birlikte onaylandıktan sonra kartınıza/hesabınıza 7 iş günü içinde transfer edilir.

Ürünüm hasarlı ulaştı, ne yapmalıyım?

Ürünü teslim almadan önce mutlaka kontrol ediniz. Teslimat sırasında ürün hasarlı tespit edilirse, lütfen kabul etmeyip geri gönderiniz. En ksıa sürede iadesi gerçekleşecektir. Teslimat yapıldıktan sonra hasarlı ürün tespitinden hiç bir şekilde sorumlu değiliz.

Yanlış bir ürün teslim aldım, iade edebilir miyim?

Eğer online siparişiniz size yanlış olarak teslim edildiyse en kısa sürede bizlere ulaşın.
Email: info@platinumvuvu.com
Tel: 0212 243 53 09